Oruç Tutarken Kas Kaybermiyim? Ramazan Önerileri

Ramazan yaklaşırken özellikle oruç tutacak olan takipçilerimizin yoğun taleplerine karşılık vermek için çalışmalara başladık. Bir serinin parçası olarak sunacağımız Ramazan paylaşımlarımızda uzun süren araştırmalarımız sonucunda sizler için kanıta dayalı öneriler hazırladık. Ramazan’da kas kaybermiyim? Ramazan’da antrenman ile bulabileceğiniz en güncel ve en iyi paylaşım serisi için sitemizi takip etmeye devam edin.

Oruç ve Kas Kaybı

Oruç tutmak, vücuda belirli bir zaman dilimi içerisinde herhangi bir besin ve sıvı alınmamasını gerektirir. Bu durum da kas geliştirmek veya kas kaybetmemek isteyen bireyler için “kas kaybı riskini” gündeme getirmektedir.

Kas Kaybı

Kaslarımızı direnç altında bıraktığımızda ve yeterince protein tükettiğimizde kas protein sentezi artış gösterirken yetersiz kalori alımı, yetersiz protein tüketimi, kasların belirli bir süre boyunca direnç görmemesi ve protein metabolizmasını etkileyen çeşitli hastalıklar veya yaşlılık gibi durumlar kas kaybına yol açabilir.

Açlık Durumu

Sahur öğününü yedikten sonra vücudumuz ilk 6 saat içerisinde bu öğünleri sindirirken çeşitli hormonlar ve nöropeptitler bu besinlerin hücrelere taşınmasını sağlamaya başlar. Vücudumuz açlığın 8-12 saatleri arasında yiyeceklerden iç enerji kaynaklarının kullanımına doğru geçiş yapar. Açlığın 12-48 saatinde ise karaciğer glikojenin yanı sıra yağları da enerji olarak kullanmak üzere serbest bırakmaya başlar.

Oruç Tutarken Kas Kaybermiyim?
Oruç Tutarken Kas Kaybermiyim?

Açlık Durumu

Vücudumuzda yeterli miktarda glikojen kalmadığında yağların enerji olarak daha baskın kullanıldığı bir duruma geçeriz. Bu durumda vücudun glikoz ihtiyacı hala devam edeceği için ve vücudumuzda yeterince glikojen kalmadığı için vücudumuz yağlardan ve proteinlerden (kas dokusundan) glikoz üretimine başlayacaktır.

Oruç Tutarken Kas Kaybermiyim?

Oruç Tutarken Kas Kaybını Önlemek

Ramazan boyunca şehirden şehire değişebilmekle birlikte vücudumuza 10-15 saat arasında besin almayacağımız için açlığın en derin etkilerini yaşamamız yani kaslarımızı büyük oranda glikoza dönüştürecek bir duruma girmemiz zordur. Ek olarak düzenli ağırlık antrenmanı, yeterince karbonhidrat, protein ve yağdan oluşan yeterli kalori alımı kas kaybını önlemek için çoğu durumda yeterli olacaktır.

Ayrıca aynı kategoride bulunan diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.   İburamin Zero Öksürüğe İyi Gelir mi? (Doğru Cevap)
Oruç Tutarken Kas Kaybını Önlemek
Oruç Tutarken Kas Kaybını Önlemek

Oruç Tutarken Kas Kaybını Önlemek

Ramazan boyunca antrenmanlara tamamen ara vermek ise neredeyse kesin olarak kas kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Yapılan bazı araştırmalar antrenmanlara ara verdikten sonraki 2-3 gün içinde kas kaybının başlayabileceğini gösterirken bazı araştırmalar ise kas kaybının 3 haftaya kadar gerçekleşmeyebileceğini göstermektedir. Tabii ki bu durum kişiden kişiye göre farklılık gösterecektir.

Oruç Tutarken Kas Kaybını Önlemek

Yine farklı araştırmalara baktığımızda ise hiç antrenman yapmamak yerine haftada yalnızca bir antrenman yapmanın bile kas kaybının önüne geçebileceğini göstermektedir. Bu nedenle Ramazan ayı boyunca zor inşa ettiğiniz kasları korumak istiyorsanız antrenman sıklığını düşürüp antrenmanlarınıza devam etmenizi öneririz.

Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19903317/

Oruç Tutarken Kas Kaybını Önlemek

Kas kaybını önlemek için iftar ile sahur arasında yeterince protein ve karbonhidrat almaya, haftanın 3-6 günü ağırlık antrenmanı yapmaya ve çok yüksek kalori açıkları oluşturmamaya mutlaka dikkat etmelisiniz. Çünkü kasları direnç görmediğinde, yeterince protein almadığınızda ve aşırı kalori açıklarında korumak çok daha zordur!

Oruç Tutarken Kas Kaybını Önlemek

Dikkatinizi çekebilecek kategorimiz; Sağlık

Ogrenicem.com iyi niyetle hazırlanmış içerik tabanlı bir sosyal ağdır. 2023 yılının Nisan ayında ziyaretçilerine içerik sunmaya başladı. Y ve Z kuşağını ilgilendiren, Türkiye’deki gündeme dair rehber, eğitim, finans, sosyal medya, trend, hayvanlar, fiyatları ve diğer kategorilerdeki doğru bilgiyi sunmayı amaçlar. İnternetin en popüler haberlerini, yükselişte olan içeriklerini, fotoğraflarını ve videolarını Ogrenicem.com içerisinde bulabilirsiniz.

Yorum yapın

wp-puzzle.com logo

Bu da ilginizi çekebilir