İŞKUR’a Başvuru Şartları Nelerdir? 2023

İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) birçok kişi için bir fırsat sunar. İşsizlikle mücadele etmek isteyenler ya da çalışmak isteyenler için İŞKUR, birçok iş imkanı sağlar. Ancak, İŞKUR’a başvuru yapmak için bazı şartlar vardır.

Öncelikle, İŞKUR’a başvurmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca, 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. İŞKUR’a başvuru yapmak isteyenlerin, iş arama ve iş bulma konularında da ciddi bir ilgiye sahip olmaları gerekiyor.

Bununla birlikte, İŞKUR’a başvuru yapacak kişilerin belirli bir mesleki yeterliliklerinin olması gerekiyor. İŞKUR birçok sektörde iş imkanı sunar ve bu sektörlerde çalışacak kişilerin mesleki yeterliliklerine sahip olmaları gerekiyor. İŞKUR, ilgili mesleklerde eğitim almış ya da bu mesleklerde tecrübesi olan kişilerin başvurularını daha fazla dikkate almaktadır.

İş kur başvuru

Başvuru Şartları:       

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak         
  • 18 yaşını doldurmuş olmak   
  • İş arama ve iş bulma konularında ilgiye sahip olmak          
  • Mesleki yeterliliklere sahip olmak    

Eğer bu şartları sağlayan birisiyseniz, İŞKUR’a başvuruda bulunabilirsiniz. İŞKUR’a başvuru yapmak istiyorsanız, ilgili belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Bu belgeler kimlik, diploma, sertifika veya iş tecrübesi gibi belgeler olabilir. İŞKUR’a başvuru yapmak için belgelerinizi hazırlayarak, online başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

İŞKUR’a başvuru yapmak isteyenlerin öncelikle başvuru için gerekli belgeleri temin etmesi gerekmektedir. Bu belgelerin en önemlileri nüfus cüzdanı, okul diploması veya mezuniyet belgesi, SGK hizmet dökümü ve iş başvuru formudur. Bu belgelerin yetkililere eksiksiz bir şekilde sunulması işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca başvuruda bulunanların iş arama belgesini de sunmaları gerekmektedir. Bu belge İŞKUR işyerleri dışındaki iş ilanlarından yararlanabilme adına zorunlu olan bir belgedir. İş arama belgesi ile iş arayanların birçok iş fırsatına da başvurma imkanı yakalamaktadır. Bu nedenle belgenin mutlaka temin edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca aynı kategoride bulunan diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.   2023 Yılında İzlenecek Efsane Filmler

İŞKUR’a Online Başvuru Nasıl Yapılır?

İŞKUR’a online başvuru yapmak ise son derece kolay ve basittir, bunun için öncelikle İŞKUR’un web sitesine kayıt olmak gerekir.

İlk adım olarak, İŞKUR’un resmi web sitesine (www.iskur.gov.tr) erişim sağlayın. Ana sayfada “İş Arayan Girişi” butonuna tıklayın. Bu sayede, kaydınızı yapabileceğiniz yeni bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada, “Yeni Üye” butonuna tıklayın ve ardından gerekli bilgileri girin. Adınızı, soyadınızı, yaşınızı, adresinizi, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi girerek kaydınızı tamamlayın.

Başvuru sürecinin devamında, girmeniz gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin hepsini düzenli bir şekilde tarayın ve sisteme yükleyin.

Belgelerinizin yüklenmesinin ardından, sistemdeki özgeçmişinizi kontrol edin ve gerekli düzenlemeleri yapın. Başvurduğunuz işin özelliklerine ve gereksinimlerine uygun özgeçmişinizi hazırlayın.

Başvuru sürecinde son adımınız ise, başvuruda bulunduğunuz iş ilanlarını seçmek olacaktır. Arama seçeneklerinizi belirleyin ve tercihlerinize göre ilanları seçin. Başvuruda bulunmak istediğiniz iş ilanına tıkladıktan sonra, ilandaki verilen talimatları takip edin ve başvurunuzu tamamlayın. İşte, İŞKUR’a online olarak başvuru yapmak bu kadar basit!

İŞKUR’a Başvuru yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazlası için bizi takip edebilirsiniz. 

Ogrenicem.com iyi niyetle hazırlanmış içerik tabanlı bir sosyal ağdır. 2023 yılının Nisan ayında ziyaretçilerine içerik sunmaya başladı. Y ve Z kuşağını ilgilendiren, Türkiye’deki gündeme dair rehber, eğitim, finans, sosyal medya, trend, hayvanlar, fiyatları ve diğer kategorilerdeki doğru bilgiyi sunmayı amaçlar. İnternetin en popüler haberlerini, yükselişte olan içeriklerini, fotoğraflarını ve videolarını Ogrenicem.com içerisinde bulabilirsiniz.

Yorum yapın

wp-puzzle.com logo

Bu da ilginizi çekebilir