B ehliyet 125 cc yasası yürürlüğe girdi mi? YASALAŞTI

Türkiye’de Motorsiklet kullanımı Resmi Gazete‘de yayımlanan yönetmeliğe göre yeni bir döneme girdi. B Sınıfı ehliyet ile motor kullanılabilir mi? sorusuna İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan açıklamalar gelmişti. Yeni yönetmeliğe göre; En az 2 yıllık B sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler, A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen 125 CC’ye kadar Motorsiklet kullanabilecek.

B ehliyet 125 cc yasası yürürlüğe girdi mi?

B EHLİYET 125 CC YASASI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ Mİ?

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 10.02.2024 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; ticari faaliyetlerde kullanılan motosikletler hariç olmak üzere, B sınıfı sürücü belgesi sahipleri, A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletleri de kullanabilecekler.

İÇİŞLERİ BAKANI ALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

125 cc’lik motorların B sınıfı ehliyetlerde kullanılabilmesine yönelik çalışmaya yönelik açıklamalarıyla İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Ben de bir motosiklet kullanıcısıyım. Motosikletten kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında son zamanlarda bir artış var. Dolayısıyla motosiklet sürücülerinin B sınıfı ehliyet ile 125 cc altında motosiklet kullanabilmeleri için eğitim almaları çok önemli ve gerekli. Tehlikeli motor kullanan, koruma ekipmanları ve kask kullanmayan, hem kendine hem de diğer sürücülere zararı olan motosiklet sürücülerine karşı denetimlerimiz artarak devam edecek” açıklamalarında bulundu.

B SINIFI EHLİYETLE 125 CC MOTOR KULLANILIR MI?

Resmi Gazete’de yayımlanan “Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile 10.02.2024 tarihinden itibaren ‘B Sınıfı ehliyete sahip olanlar, belirti koşullar dahilinde 125 cc’ye kadar olan motorsikletleri kullanabilecek‘ ve ‘en az 2 yıllık b sınıfı sahibi olmak, gereken sağlık koşullarını taşımak ve daha önce 5 yıl içinde sürücü belgesini geçici ve kalıcı olarak geri alınmamış olma şartları” aranıyor.

Ayrıca aynı kategoride bulunan diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.   En Verimli Uyku Saatleri Nelerdir?

Ogrenicem.com iyi niyetle hazırlanmış içerik tabanlı bir sosyal ağdır. 2023 yılının Nisan ayında ziyaretçilerine içerik sunmaya başladı. Y ve Z kuşağını ilgilendiren, Türkiye’deki gündeme dair rehber, eğitim, finans, sosyal medya, trend, hayvanlar, fiyatları ve diğer kategorilerdeki doğru bilgiyi sunmayı amaçlar. İnternetin en popüler haberlerini, yükselişte olan içeriklerini, fotoğraflarını ve videolarını Ogrenicem.com içerisinde bulabilirsiniz.

Yorum yapın

wp-puzzle.com logo

Bu da ilginizi çekebilir